niedziela, 21 sierpnia 2016

Korea Południowa- informacje cz.1 ★

Jak już wcześniej wspomniałam, zanim zacznę pisać na temat ogólnie K-pop,u, grup muzycznych, idolach itd, warto najpierw jednak lepiej poznać ten kraj jako sam w sobie, a nie znany tylko ze względu na ładne buzie występujących na scenie idoli ;).
Postaram się znaleźć i opisać najbardziej podstawowe informacje na temat tego kraju, nie będę na razie szczegółowo opisywać kultury, bo ten temat odstawię na inną, oddzielną notkę ^^.

A więc zacznijmy od położenia Korei Południowej.
Jak podaje nam wszechmogąca Wikipedia, Korea Południowa, a właściwie Republika Korei jest państwem leżącym we Wschodniej Azji, w południowej części Półwyspu Koreańskiego, na wybrzeżu Morza Wschodniego (Japońskiego) i Żółtego.



Korea Południowa sama w sobie, dużym powierzchniowo państwem nie jest. Dla porównania, znamy obszar powierzchni Polski i wiemy, że w porównaniu do naszych sąsiadów np Niemców lub patrząc nieco dalej Francja, Wielka Brytania, Polska zbyt dużym krajem nie jest. Otóż Korea Południowa jest.. 3 razy mniejsza powierzchniowo od Polski. 

Stolicą Korei jest Seul (Seoul), natomiast hymnem Aegukga co oznacza "Kochać Kraj".





Flaga Korei Południowej- Taegukgi, po raz pierwszy pojawiła się w 1882r. Na niej widnieje niebiesko- czerwony symbol yin i yang.

Wiek

Kolejną ciekawostką na temat Korei jest np, między innymi ich sposób liczenia wieku. Osoby, które interesują się tą tematyką nie raz na początku na pewno zastanawiały się o co tak naprawdę chodzi z tym wiekiem i dlaczego w Korei nawet nasz rówieśnik ma + 1 rok lub nawet 2 do przodu. Otóż w Polsce jak w większości państw na świecie, nasz wiek liczy się od dnia urodzin. Dopiero po 12 miesiącach od dnia urodzenia dziecko ma roczek. W Korei jest troszkę inaczej, wiek dziecka liczy się tak jakby od samego poczęcia, dziecko rodzi się już mając na swoim koncie rok, w momencie kiedy my dopiero zaczynamy ten wiek liczyć. Dlatego też, wiek w Korei jest liczony jakby +1 do przodu. Między innymi dlatego niekiedy w teledysku widnieje znaczek (19), co odnosi się do ukończenia pełnoletności, naszego +18.
Jeśli chodzi o +2 lata do wieku to już bardziej skomplikowana sprawa. Chodzi tu o kalendarz księżycowy a gregoriański. Otóż, niektórzy w porównaniu do większości społeczeństwa nie uznają 1 stycznia jako początku nowego roku, a czekają do początku lutego na rozpoczęcie kalendarza księżycowego. Obrazując, powiedzmy, że są sobie dwie koleżanki które urodziły się w 2000r, jedna na początku stycznia a druga w maju. Według kalendarza gregoriańskiego są rówieśniczkami zarówno u nas jak i w Korei, jednak według kalendarza księżycowego ta z stycznia jest rok starsza od tej urodzonej w maju ;).



Myślę, że to tyle z podstaw, podstawy na temat Korei Południowej. Jak już wspomniałam, kulturę zostawiam na zupełnie inną notkę i powoli zabieram się do opisywania grup muzycznych ;)

Pozdrawiam xx

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz